Gatunek ten pochodzi z Ameryki. W swoim naturalnym środowisku występuje licznie w parach lub małych stadach, dlatego ma status zagrożenia najmniejszej troski. U gatunku tego nie występuje dymorfizm płciowy, dlatego płeć można rozpoznać dzięki badaniom DNA. W niewoli może dożyć nawet do 80 lat! Nasza ara zwyczajna to niezwykły osobnik, nie bez powodu ma takie imię. ;) Potrzebuje dużo ruchu i szaleństwa, ma ogromne zasoby energii, których pozbywa się na długiej zabawie ze swoimi opiekunami. Jest troszeczkę szalona i zwariowana, ale w tym tkwi jej urok. Gdy przychodzi wieczór, lata po całej hali i krzyczy, domagając się zabawy. Niektórzy odwiedzający boją się, ponieważ lata nisko i między ludźmi. Jest bardzo zwinna i bez problemu omija każdą przeszkodę. Gdy wszyscy goście opuszczą papugarnie, a obsługa już wychodzi, wtedy jest najbardziej rozgadana. W całej papugarni słychać jej krzyki "halo! halo! dobre? ała! halo!". Nienawidzi kąpieli, ale gdy już się ją wykąpie, widać u niej tą radość, gdy nastawia się na więcej. Kocha swoich opiekunów, potrafi to okazywać niezliczonymi buziakami! Ale potrafi też postawić na swoim i gdy coś jej się nie podoba, złapać mocniej dziobem albo zrzucić okulary. Boi się nowych rzeczy, ale ciekawski Moris zawsze jej udowadnia, że strach ma wielkie oczy. Później razem cieszą się wszystkimi nowościami.

 

ara zwyczajna (ararauna) - Księżniczka

14 lipca 2020

ara żółtoskrzydła (macao 

ara harlequin - Muszu

ara żółtoskrzydła (macao) - Moris

W naturze ta piękna papuga zamieszkuje Amerykę Południową i Środkową. Żyje w parach, grupach rodzinnych lub małych stadach. Ponad połowa długości ciała to jej wspaniały, długi ogon. Jak każda papuga długoogoniasta, Moris uwielbia latać. Papugarniowa hala mu nie wystarczy, dlatego najczęściej jak to możliwe, wychodzimy z nim i Księżniczkom na dwór, aby mogły polatać na długich linkach. Może dożyć nawet do 80 lat, dlatego bardzo ważne jest, aby dbać o jego zdrowie i odpowiednio go odżywiać. W naturze ara macao nie jest objęta ochroną, ale jej populacja mocno spada przez wycinanie lasów deszczowych oraz nielegalne odłowy. Moris jest niesamowicie związany ze swoją opiekunką, łączy ich wyjątkowa więź.Ale poza relacją z człowiekiem, ma również czas na miłość ze swoją partnerką. Jest rozpieszczony i uparty, potrafi stanowczo postawić na swoim. Gdy coś go zirytuje, nie zawaha się ostrzec dziobem, że coś mu się nie podoba. Ale przede wszystkim Moris jest niesamowitą papugą i potrafi być uroczy. Powtarza wiele słów, np. halo, brawo, dobre, nie wolno, ała, akuku.

Muszu jest hybrydą ary zielonoskrzydłej i ary zwyczajnej. W gatunku tym to ojciec ma gen dominujący, dlatego wygląd ary harleqiun (jej wielkość oraz ubarwienie) jest bardzo zależny od tego, do którego gatunku należy ojciec. Krzyżówki papug nie występują w środowisku naturalnym, powstają poprzez działalność człowieka. Muszu to papuga o silnym i złożonym charakterze, długo buduje się do niego zaufanie i łatwo je stracić. Pochodzi ze Słowacji i często można usłyszeć, jak mówi słowa w swoim ojczystym języku, np. "ahoj". Jest dobrym mówcom, w bardzo krótkim czasie nauczył się "halo, dobre, akuku, ała". Wydaje zabawne dźwięki, gdy w jego pobliżu są inne ary. Lubi być miziany przez swoich opiekunów. Jest bardzo ciekawy nowych rzeczy.

Papugarnia Śnieżka Karpacz

Brzezie Karkonoskie 25I, 58-535 Miłków
poniedziałek - niedziela 10:00 - 18:00
 501971114

   kontakt@papugarniasniezka.pl