kontakt@papugarniasniezka.pl

 501971114

poniedziałek - piątek 11:00 - 17:00

sobota - niedziela 10:00 - 18:00

Brzezie Karkonoskie 25I, 58-535 Miłków

Papugarnia Śnieżka Karpacz

numer rachunku bankowego: 82 1090 1708 0000 0001 4242 1851

   Czy papugi są w klatkach?

Nie, papugi swobodnie latają. Po zakupie biletów, wchodzą Państwo do hali lotów, w której papugi są wszędzie, mają pełną swobodę ruchów. To ich dom. 

   Czy muszę zdezynfekować ręce? Czy dzieci muszą dezynfekować ręce?

Tak, dezynfekcja jest obowiązkowa przed wejściem na halę lotów. Musimy chronić papugi przed niepożądanymi bakteriami.

   Czy na hali lotów są opiekunowie?

Na hali lotów zawsze jest co najmniej jeden opiekun. Służy pomocą i chętnie odpowiada na pytania.

   Dlaczego nie wolno głaskać papug?

Przede wszystkim papugi nie lubią dotyku obcych osób, którym nie ufają i których intencji nie znają. Najczęstsze są sytuacji, gdy papuga je, a człowiek próbuje ją pogłaskać. Jak może to odebrać papuga? Oczywiście jako chęć zabrania jedzenia. Więc jak może zareagować? Dziobem. :) Poza tym zbyt częste głaskanie niszczy upierzenie, a nieodpowiedni dotyk może być niekomfortowy dla ptaka.

   Czy papugi są agresywne? 

Żadna nasza papuga nie jest agresywna ani złośliwa. Należy przede wszystkim pamiętać, że papugi to nie są zwierzęta udomowione. One są jedynie oswojone. Mają swoje charaktery, nastroje, rzeczy, które lubią i te, których nie lubią. Nic nie dzieje się bez powodu. Jeżeli zostajemy dziobnięci przez papugę, oznacza to, że coś się jej nie spodobało i daje nam w ten sposób znać, że coś jest nie tak. Przeciętny odwiedzający nie ma wiedzy o papugach, pozwalającej na poznanie jej mowy ciała i zrozumienie jej zachowania. Każda papuga ma również swoją strefę komfortu, której przekroczenie jest jasno sygnalizowane.  Dlatego upraszamy o ostrożne i przemyślane zachowanie względem tych pięknych stworzeń. Zwracamy szczególną uwagę na pilnowanie dzieci, aby każdy wizytę w papugarni wspominał w sposób przyjemny. :) 

   Dlaczego muszę związać włosy?

Ponieważ papuga siedząc na ramieniu może się zaplątać w rozpuszczone włosy, nawet jeżeli są one krótkie. W momencie, gdy papuga sobie to uświadomi, wpada w panikę, zaczyna się szarpać, a w rezultacie włosy mogą się zacisnąć na palcu/łapce, co może doprowadzić do poważny obrażeń papugi. Uwolnienie spanikowanej papugi nie jest łatwym zadaniem, dlatego w papugarni jest obowiązek wiązania włosów.

   Czy mogę wejść z piercingiem na twarzy?

Niestety nie, jest to zabronione. Jeżeli nie ma możliwości ściągnięcia takiej biżuterii, przy kasie wydawane są cieliste plastry do jej zaklejenia, dzięki czemu papugi nie są nią zainteresowane.  

   Dlaczego muszę ukryć guziki, koraliki i inne elementy ubioru?

Wszystko co odstające, mieniące się, świecące, wystające, dyndające itp. jest dla papug wyjątkowo kuszące oraz interesujące i zwyczajnie niebezpieczne. Gdyby nie zostało to zabezpieczone, może się to skończyć oderwaniem i połknięciem przez papugę, a w rezultacie może to doprowadzić do śmierci papugi.

   Papuga oderwała mi guzik/koralik/inny mały element. Co robić?! 

Gdy mimo zabezpieczenia drobnych elementów ubioru, papudze uda się coś oderwać, ZABRONIONE SĄ SAMODZIELNE PRÓBY ODEBRANIA TEGO PAPUDZE! Natychmiast informujemy o tym obsługę, która wie, jak sobie w tej sytuacji poradzić. Samodzielne próby pomocy mogą skończyć się dotkliwym podziobaniem, a w najgorszym przypadku połknięciem elementu przez papugę, co może doprowadzić do jej śmierci.

   Co robić, gdy papuga łapie moje okulary?

Zazwyczaj wystarczy na chwilkę ściągnąć okulary i poczekać, po ponownym ubraniu papuga nie powinna być zainteresowana. Jednak gdy to nie poskutkuje, na sali zawsze jest gotowa do pomocy obsługa.

   Jak zwabić papugę, żeby do mnie zeszła?

Papugi same chętnie przylatują do odwiedzających. Zachęcić papugę można pokazując jej pojemniczek z pokarmem. Papugi nie są chętne do przylatywania do osób, które wykonują szybkie, gwałtowne ruchy, stale się przemieszczają, wydaje dziwne odgłosy i próby nawoływania. Wystarczy zachować spokój, ciszę i mieć karmę. :)

   W jaki sposób odłożyć papugę?

W większości sytuacji wystarczy podejść z papugą do poziomej, stabilnej żerdzi i poczekać, aby mogła swobodnie sama zejść. Jeżeli nie chce zejść samodzielnie, prosimy o ściągnięcie obsługę. Zabronione jest podrzucanie papug, ponieważ zrobienie tego w niewłaściwy sposób może spowodować jej zderzenie się ze ścianą lub konarem. Prosimy o nie próbowanie odkładania papug na pionowe konary, to nie są małpki, które będą się wspinały. :)

   Czy mogę karmić papugi swoją karmą?

Zabronione jest wnoszenie własnej karmy. Papugi mają ścisłą dietę, ułożoną w porozumieniu z lekarzem weterynarii. Odwiedzający, chcący zaoszczędzić kilka złotych, nie są świadomi, że karma, którą przynoszą (przyprawiony słonecznik, prażone orzechy ziemne, owoce suszone z siarczanem i inne) jest szkodliwa da papug i może spowodować wiele negatywnych następstw oraz choroby.

   Czy papuga może zrobić na mnie kupę?

Czasami jest to nieuniknione. ;) Ale należy pamiętać, że to tylko na szczęście! 

   Czy mogę zapłacić kartą?

Tak, istnieje u nas możliwość płatności kartą.

   Czy muszę dokonać rezerwacji przed wizytą?

Nie, rezerwacja jest wymagana przy grupach zorganizowanych powyżej 15 osób. W szczycie sezonu mogą tworzyć się kolejki ze względu na komfort papug oraz odwiedzających, ale czas oczekiwania zazwyczaj nie przekracza 20 minut.

   Jak rozróżniacie papugi? One są identyczne!

To prawda, dla odwiedzających każda papuga tego samego gatunku jest identyczna. Ale my spędzamy z nimi tak dużo czasu, że jesteśmy w stanie je rozróżnić. Niektóre papugi rozróżniamy nawet na nie nie patrząc, wystarczy, że wylądują nam na plecach, a my rozpoznamy je po sposobie lądowania, po wadze, po sile uścisku pazurów. Rozpoznajemy je po odgłosach, a nawet jeśli chodzi o te mówiące - po barwie głosu. Również i one nas rozpoznają na wiele sposobów - po wyglądzie, po głosie, po sposobie dotykania... Wystarczy przebywać ze sobą odpowiednią ilość czasu. :)

   Czy wasze papugi mówią?

Tak, nasze papugi mają spory zasób słów. Znają pewne słowa i gdy tylko chcą, wypowiadają je. Składają nawet całe zdania. Czasami po prostu siedzą i mówią przypadkowe słowa w przypadkowej kolejności. Ale są sytuacje, gdy wypowiadane przez nie słowa mają związek z sytuacją, np. gdy jedzą mówią "dobre" albo gdy wychodzimy po zamknięciu, krzyczą "halo". Mówią nie tylko nasze ary, ale również mniejsze papugi jak barwnica zwyczajna Kiwi i rudosterka Karolcia. Słowa które znają: halo, dobre, nie wolno, akuku, chodź, orzeszek, papa, cześć, co robisz, poproś i inne. :)

   Jak wygląda papuzia dieta?

Ułożenie papuziej diety to niełatwa sprawa. Składa się ona m.in. z warzyw, owoców, białka zwierzęcego, strączków, kwiatów, chwastów, kiełków, ziarna, granulatu. Ważne jest, aby była zróżnicowana, kolorowa i podana w ciekawy sposób. W naturze papugi sporą część swojego życia spędzają na poszukiwaniu pokarmu, dlatego tak istotne jest, aby dać im to zajęcie w warunkach domowych. Może to oznaczać dawanie jedzenia w kilku miejscach, aby papuga musiała się przemieszczać między miskami, podawanie jedzenia w formie szaszłyków lub metalowych skrzynek, przykrywanie jedzenia liśćmi. Istnieją również zabawki dla papug, w których można ukryć jedzenie. Nieodpowiednia dieta może skutkować wieloma chorobami, pióra mogą być łamliwe i mieć przebarwienia. Nie wolno podawać papugom "ludzkiego" jedzenia, ponieważ wiele przepraw jest dla nich bardzo szkodliwych. Istnieją również produkty trujące dla papug, w tym sól, słodycze, czekolada, jak również awokado czy rabarbar. Pestki niektórych produktów (np. wiśni, jabłka) są niebezpieczne. Przed zakupem papug, należy się przygotować i zapoznać z papuzią dietą i produktami bezpiecznymi dla papug. 

   Ile lat żyją papugi?

To, ile lat żyją, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od zdrowia papugi oraz jej diety. Długość życia jest uwarunkowana gatunkiem papugi. Najkrócej żyjące papugi dożywają 10 lat, natomiast najdłużej żyjące nawet 80 lat.